آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول

یکی از مهم ترین موارد قبل از سفر به هر شهری ، بررسی شرایط آب و هوایی آن در زمان سفرمان خواهد بود . با انتخاب تور استانبول نیز بهتر است آب و هوای شهر استانبول را در زمان سفرتان بررسی کنید . اینطور میتوانید پوشاک مناسب به همراه داشته باشید و براحتی برای ایام سفر و استفاده از تفریحات استانبول برنامه ریزی کنید .
آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول

umbrella-beach-animated-wallpaper-turkeythmbاستانبول یک شهر ساحلی با آب و هوای خاص است . تابستان‌های استانبول ، گرم و مرطوب و زمستان‌های استانبول سرد ، بارانی و برفی است . میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی متر است . میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است . به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس (۴۶ درجه فارنهایت) و ۹ درجه سلسیوس (۵۰ درجه فارنهایت) است . بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است ؛ اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد . غالباً این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد. در ماه‌های تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین ، دمای هوای استانبول ،  از ۲۸ سلسیوس (۸۲ درجه فارنهایت) شروع می‌شود . گرمترین ماه، ژوئیه با متوسط درجه حرارت ۲۳٫۲ درجه سلسیوس و سردترین ماه ، ژانویه با متوسط درجه حرارت ۵٫۴ درجه سلسیوس است . بالاترین درجه حرارت ثبت شده در استانبول ۴۰٫۵ درجه سلسیوس (۱۰۵ درجه فارنهایت) در آگوست سال ۲۰۰۰ و پائین‌ترین درجه حرارت -۱۶٫۱ درجه سلسیوس (۳ درجه فارنهایت) در فوریه سال ۱۹۲۷ بوده‌است. این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط (میانگین) سرعت بادی حدود ۱۷ کیلومتر در ساعت دارد . تابستان خشک‌ترین فصل است ، هر چند استانبول تابستانها هم بارش باران وجود دارد .

بهترین وقت سفر به استانبول چه زمانی ست ؟
images-turkeythmb آب و هوای هر شهری در ایام خاصی از سال بسیار دلپذیرتر از سایر ماه هاست  و استانبول هم از این موضوع استثنا نیست : دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پاییز ، بهترین وقت سفر به استانبول است . البته تابستان‌ها که هوای شهر گرم و مرطوب است ، برای جذب توریست ، انواع جشنواره‌های هنری و کنسرت‌های بزرگ جهانی را در آن‌جا بر پا می‌کنند . در کل انتخاب زمان سفر به استانبول سلیقه ای ست ، بعضی ها باران را دوست دارند و برخی دیگر هوای آفتابی را برای مسافرت انتخاب می کنند .

در سفر استانبول آب و هوا قابل پیش بینی ست؟
y9izrk9ce-turkeythmbوقت دیدن استانبول بد نیست چتری به همراه داشته باشید : تابستان‌های برای جلوگیری از آفتاب تند و باقی فصل‌ها، برای باران . البته اگر نداشته باشید هم مشکلی پیش نمی‌آید ، باران که بیاید ، چتر فروش‌های دوره‌گرد مثل مور و ملخ می‌ریزند کنار خیابان . این چترها البته جنس خوبی ندارند و می‌ارزد بگردید مغازه‌ای پیدا کنید تا با قیمتی مشابه ، جنس بهتری گیرتان بیاید . هر چند بعدش بلافاصله هوا آفتابی می‌شود . به خاطر پستی و بلندی خیابانها و سیستم فاضلاب ضعیف، بعد از رگبارهای سنگین ، در خیابان‌ها آب جمع می‌شود . بزرگ بودن شهر استانبول و موقعیت جغرافیایی‌اش (استانبول روی تپه و در کنار دریا قرار دارد) ، باعث گوناگونی آب و هوای استانبول می‌شود . مثلاً پیش می‌آید که در یک ساعت از روز ، در ساریر باران سنگین بیاید ، در لونت نم‌نم باران بزند و در تقسیم ، هوا آفتابی باشد  .

دریاچه آبانت استانبول

دریاچه آبانت استانبول

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*